Potrzebujesz wsparcia i pomocy prawnej?

Separacja i Rozwód Szczecin
Adwokat rozwodowy Szczecin

Zadzwoń - pomożemy!!!

Szybko i skutecznie

⭐⭐⭐⭐⭐

506 246 140
Chat on WhatsApp

Mówią o nas:

⭐⭐⭐⭐⭐ Ustanowienie drogi koniecznej, wszytko OK.

Anonim, Gliwice


Porady prawne rozwód i podział majątku w Szczecinie

Rozwód może być jedną z okoliczności, która kończy ważny związek małżeński. Są także inne okoliczności rozwiązania ważnego małżeństwa: śmierć współmałżonka, uznanie go za zmarłego lub unieważnienia małżeństwa. Następuje na żądanie jednego lub obojga małżonków, w drodze postanowienia sądowego. Warunkiem koniecznym rozwiązania małżeństwa jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli chcemy uzyskać rozwód to należy złożyć wniosek do sądu.

Co to jest rozkład pożycia małżeńskiego?

Według polskiego prawa jest rozumiany jako całkowity zanik więzi psychicznej, fizycznej oraz gospodarczej pomiędzy dotychczasowymi partnerami, a trwałość i ciągłość rozkładu jest konieczną przesłanką orzeczenia rozwodu.

Pozew online rozwód, podział majątku, spadek, zachowek

Gdzie złożyć pozew rozwodowy w Szczecinie?

Jak wnieść pozew o rozwód i alimenty?

Wzór takiego dokumentu można bezpłatnie pobrać z tej witryny www. Wszystkie sprawy rodzinne rozpatrywane są aktualnie przez sądy okręgowe właściwe dla miejsca zamieszkania partnerów.

Wniosek taki możesz skonstruować i złożyć samemu lub zlecić dobremu prawnikowi napisanie pozwu rozwodowego online. Zwłaszcza wtedy gdy Twoja sprawa będzie miała charakter ugodowy i znasz procedury prawne. Jeżeli jednak nie ma pewności jak zachowa się Twój partner lub nie znasz procedur to lepiej skorzystać z usług profesjonalisty. Pomoc taka będzie również nieoceniona jeżeli nie chcesz pozostawiać tak ważnej kwestii przypadkowi i masz świadomość, że jest to proces skomplikowany. Nie zapomnij także o ewentualnym podziale wspólnych dóbr majątkowych i zobowiązań (np. kredytów).


506 246 140

Pozew on-line

Jak przebiega rozwód w Szczecinie?

Kiedy sąd wyda orzeczenie rozwodu?

Żeby się rozwieźć, Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 56 § 1 wymienia dwie pozytywne przesłanki, które muszą zaistnieć - zupełność oraz trwałość rozkładu pożycia małżeńskiego - z zastrzeżeniem, że obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Oznacza to, że wszystkie więzi w sferze fizycznej, duchowej i gospodarczej muszą zaniknąć całkowicie. Każdorazowo, analiza rozpatrywanego przypadku, musi prowadzić do wniosku, że ewentualny powrót do wspólnego życia już nie nastąpi. Takie sytuacje, jak udział we wspólnych wydarzeniach, takich jak np. wybory, wyjścia na imprezy czy spotkania w gronie znajomych oraz wspólne spożywanie posiłków czy doraźna pomoc udzielana w trakcie choroby, nie będą stanowić o możliwości nawiązania relacji małżeńskich między skłóconymi małżonkami.

Czy dobro dzieci ma wpływ na decyzję sądu? Dzieci a rozwód.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje sytuacje, w których do rozwodu nie dojdzie, mimo istnienia pozytywnych przesłanek. Na przykład wtedy, gdy istnieje przypuszczenie, że ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci lub gdyby rozwód był sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Nie będzie orzeczony również wtedy, gdy żądałby go partner wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. Za wyjątkiem przypadku, że drugi małżonek wyrazi zgodę lub gdy niewyrażenie takiej zgody będzie sprzeczne z normami współżycia społecznego.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Aby zobrazować negatywne przesłanki, najlepiej posłużyć się kilkoma przykładami z życia, których wiele również określonych jest w orzecznictwie. I tak, rozstanie osób w podeszłym wieku ze pewne nie będzie godzić w zasady współżycia społecznego. Jednak wątpliwe i sprzeczne z takimi normami byłoby przerwanie małżeństwa w momencie, gdy któryś z partnerów jest nieuleczalnie chory i wymaga bezustannej opieki.



Zakładając, że odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie małżeństwa przez osobę niewinną jego rozkładu, z zasady korzysta z domniemania zgodności z normami współżycia społecznego, to mimo wszystko przyjmuje się, że domniemanie to może zastać w wybranych przypadkach obalone. Sąd najwyższy wskazuje, że sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy brak zgody na rozwiązanie małżeństwa przez stronę niewinną rozkładu pożycia, trwa mimo długiego upływu czasu. Orzecznictwo zakłada bowiem, że może to prowadzić w niektórych sytuacjach do powstania tak zwanej szkody społecznej, objawiającej się w utrzymywaniu formalnego związku małżeńskiego, niemającego szans na faktyczne funkcjonowanie, przy równoczesnym istnieniu związku pozamałżeńskiego, który powinien zasługiwać na legalizację. Natomiast odmowę wyrażenia zgody na rozwiązanie małżeństwa, podyktowaną względami religijnymi, nie uznaje się za sprzeczną z normami współżycia społecznego.

Adwokat rozwodowy Szczecin, Kancelaria Prawna

Pomoc Prawna w Sprawach Rodzinnych w Szczecinie

Bardzo częstym powodem rozpadu małżeństwa jest problem alkoholowy. Pamiętać należy, że samo uzależnienie jednego z małżonków od alkoholu może nie być wystarczającym powodem do rozwiązania małżeństwa. Zgodnie z art. 23 k.r.o. małżeństwo zobowiązane jest do udzielania sobie wzajemnej pomocy, między innymi w sytuacji uzależnienia. Pomoc w dochodzeniu i utrzymaniu trzeźwego trybu życia będzie widziana jako forma spełnienia tego obowiązku. Jednakowoż wyjątkiem od tej zasady może być sytuacja, gdy uzależnienie partnera wynika z jego zachowań i braku woli poddania się leczeniu. Nie można zmuszać partnera do dalszego pożycia z osobą uzależnioną. Szczególnie, gdy zachowanie uzależnionego małżonka jest drastyczne i zagraża dobru rodziny, przede wszystkim małoletnich dzieci.

Pozew o rozwód w Szczecinie

Potrzebujesz porady i pomocy prawnej prawnika, adwokata w Szczecinie? Zadzwoń - najlepsi prawnicy pomogą!


Pomoc prawna w innych miastach: Police, Gryfino, Goleniów.



506 246 140

Napisz do nas



Rozwód z orzekaniem o winie

W takiej sytuacji, dąży się do udowodnienia odpowiedzialności jednego z partnerów za rozpad związku. Może to wynikać z różnych przyczyn, np. zdrady, przemocy domowej, alkoholizmu, choroby psychicznej lub innych zachowań uznanych za przyczynę rozpadu małżeństwa. W tym przypadku, osoba uznana za winną może ponieść różne konsekwencje, np. ograniczenie lub pozbawienie prawa do alimentów, ograniczenie prawa do opieki nad dziećmi i inne

Jakie mogą być konsekwencje wyroku?

Ustalenie odpowiedzialności może także wpłynąć na reputację osoby, która została uznana za winną. Warto zaznaczyć, że w niektórych systemach legalistycznych, takie jak np. polski, coraz rzadziej dochodzi do takich rozwiązań. Coraz częściej natomiast stosuje się rozwiązanie małżeństwa z orzeczeniem o wzajemnej zgodzie stron zainteresowanych.


Rozwód bez orzekania o winie

W tej sytuacji zainteresowani nie muszą wykazywać przyczyn rozpadu małżeństwa, ani też dowodzić czyjejś odpowiedzialności. W takim przypadku sąd podejmuje decyzję jedynie na podstawie wniosku jednej lub obu stron, bez wyjaśniania przyczyn rozpadu małżeństwa. Na przykład wtedy, gdy małżeństwo nie chce publicznie oskarżać i obwiniać się nawzajem. Taki rodzaj rozstania jest coraz powszechniejszy w wielu krajach, ze względu na fakt, że pozwala on na bardziej spokojne i uporządkowane zakończenie małżeństwa, bez zbędnych konfliktów i kłótni. Warto zaznaczyć, że nie oznacza to zupełnego braku konsekwencji, ponieważ sędzia w toku postępowania może dodatkowo ustalić kwotę zobowiązań alimentacyjnych, czy też rozstrzygnąć kwestie dotyczące opieki nad dziećmi. Powyższy sposób rozwiązania małżeństwa może okazać się jednak znacznie szybszy.

Ile kosztuje rozwód w Szczecinie?

Koszty, które są związane z przeprowadzeniem całego postępowania rozwodowego zależą najczęściej od stopnia skomplikowania sprawy oraz od wybranej procedury. Mimo, że wysokość kosztów to pojęcie względne, gdyż każdy traktuje je swoją miarą, to trzeba pamiętać, że mogą one być znaczne, zwłaszcza w przypadku zatrudnienia pełnomocnika. Jednakże wbrew pozorom - przy braku pełnomocnika - koszty te lub ewentualne straty wynikające ze źle przeprowadzonego podziału wspólnych dóbr (i zobowiązań) mogą być dla Ciebie dużo wyższe.

Przyjmuje się, że im bardziej sprawa jest skomplikowana, tym koszty będą wyższe. Skomplikowanie sprawy może wynikać z wielu czynników, takich jak konieczność udowodnienia winy rozpadu związku, określenia sposobu opieki nad dziećmi, czy określenie innych kwestii.


Ile trwa rozwód w Szczecinie?

Jak długo trwa proces rozwodowy?

 

Czas trwania rozwodu jest uzależniony od kilku czynników, takich jak miedzy innymi skomplikowanie sprawy, obciążenie pracą sądu oraz ilość spraw, które są aktualnie rozpatrywane w wybranym sądzie. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na czas trwania procesu rozwodowego, a finalnie na czas do uzyskania pozytywnego wyroku rozwodowego, jest stopień skomplikowania sprawy i jej charakter. Oczywistym jest, że im bardziej złożona sprawa, tym więcej czasu zajmie jej rozwiązanie przez sąd.



prawnik pozew o rozwód wzór

Szukasz specjalistów prawa rodzinnego i majątkowego w Szczecinie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji - w każdej chwili możesz do nas zadzwonić i opisać swój problem. A my rozpoznamy i omówimy temat, określimy możliwości i przedstawimy propozycje dalszego sposobu działania


Wybierzemy właściwego dla Twojej sprawy prawnika, który udzieli Ci wsparcia na każdym etapie postępowania rozwodowego i będzie reprezentować Cię na rozprawie i w trakcie negocjacji.


506 246 140

Napisz do nas

Adwokat Szczecin. Specjaliści z zakresu prawa rodzinnego

Odpowiedzą na Twoje pytania i dowiesz się jak się dobrze przygotować. Poznasz, jaka jest rola pełnomocnika i na czym polega reprezentacja i jak przebiegają rozprawy w sprawach z zakresu prawa rodzinnego.  Osoby, które szukają pomocy mogą skorzystać ze wsparcia i porady specjalisty, który świadczy usługi w sprawach o rozwody i separacje.



Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

W zależności od kraju, kultury i społeczeństwa, najczęstsze przyczyny rozwiązania małżeństwa mogą się różnić. Jednak zazwyczaj istnieje kilka typowych powodów, które prowadzą do rozpadu małżeństwa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat poprzednich, najczęstsze przyczyny w Polsce niezmiennie wynikają z kilku istotnych powodów.


Jak wygląda podział majątku wspólnego po rozwodzie?

Temat ten jest tak obszerny, że wymaga osobnego opracowania. "ROZWIŃ TEMAT" i przeczytaj artykuł aby dokładniej poznać zagadnienie. Ogólnie rzecz ujmując proces dzielenia to etap podziału dóbr wspólnie wypracowanych między dwie lub więcej osób. Ze względu na złożoność tematu dzielenia wspólnych dóbr i zobowiązań po rozwodzie jest on najczęściej traktowany przez sądy jako oddzielna sprawa.



7 Kroków do spokojnego rozwodu. Rozwód krok po kroku?

Wbrew pozorom dotyka to wszystkich zainteresowanych. Tak dla kobiety, jak i dla mężczyzny zawsze będzie to trudne doświadczenie emocjonalne. Aby spokojnie i godnie przejść ten czas, warto pamiętać o kilku Ważnych rzeczach:


Porady prawne on-line Porady on-line.
Potrzebujesz rzetelnej konsultacji? Za pośrednictwem naszego serwisu można skorzystać z porad on-line, udzielanych przez najlepszych prawników w swojej dziedzinie.

Informacje...



Bezpłatne porady prawne. Jak uzyskać bezpłatną pomoc prawną?
Nasz serwis nie udziela bezpłatnych porad. Informacje o punktach, które bezpłatnie służą pomoc dla osób uprawnionych dostępne są najczęciej na stronach internetowych urzędów miast i gmin lub ośrodków pomocy społecznej...

Informacje...