Potrzebujesz wsparcia i pomocy prawnej?

Jak uzyskać zachowek Gąbin

Adwokat od zachowku Gąbin

Prawnik majątkowy Gąbin

Zadzwoń - pomożemy!!!

Szybko i skutecznie

⭐⭐⭐⭐⭐

506 246 140

Jak uzyskać zachowek Gąbin?

Prawnik spadkowy od zachowku Gąbin

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, której celem jest ochrona praw majątkowych najbliższych osób zmarłego, które z różnych przyczyn nie uczestniczyły w podziale spadku - na przykład zostały pominięte w treści testamentu lub darowiznach przekazanych przez spadkodawcę przed jego śmiercią. Osoby, które są uprawnione do zachowku mogą żądać zapłaty od osób, które nabyły spadek po spadkodawcy.

rozwód, podział majątku, spadek, zachowek

Jaki jest powód spraw o zachowek?


W momencie śmierci lub ogłoszenia testamentu, majątek osoby zmarłej przekazywany jest na współmałżonka i dzieci (spadkobierców). Zgodnie z prawem spadkowycm, do otwarcia spadku dochodzi z mocy ustawy lub na podstawie testamentu spadkodawcy. Z ustawy, do przekazania spadku w pierwszej kolejności powoływany jest małżonek i dzieci spadkodawcy, którzy dziedziczą w równych częściach. W testamencie spadkodawca ma w zasadzie pełną możliwość rozporządzania swoim majątkiem, co nie jednak zawsze oznacza, że zostały w nim ujęte osoby najbliższe zmarłemu. Z tego powodu, aby zabezpieczyć interesy jego bliskich, których nie umieścił w testamencie, istnieje właśnie instytucja zachowku.

Co to jest substrat zachowku? Testament i darowizna a żądanie zachowku?

Substrat zachowku to kwotowo określona wartość spadku (majątku spadkowego), która jest stosowana do obliczania zachowku. W skład substratu zachowku wchodzi czysta wartość spadku pomniejszona o zapis windykacyjny.

Czysta wartość spadku to wszystkie aktywa pozostawione po śmierci zmarłego powiększone o udzielone za życia darowizny. Zapis windykacyjny to z kolei wszystkie długi i zobowiązania (np. ujęte w księgach hipotecznych), które po śmierci testatora obciążają jego majątek.

W skład aktywów majątku wchodzącego w skład substratu wchodzą między innymi:
- Nieruchomości, takie jak dom, mieszkanie, działki ziemia, itp.
- Ruchomości, czyli samochody, meble, sprzęt domowy, itp.
- Rachunki bankowe, lokaty, inwestycje finansowe.
- Prawa majątkowe, takie jak patenty, prawa autorskie, prawa do znaków towarowych itp.

Długi spadkowe i zobowiązania obejmować mogą na przykład:
- Kredyty, pożyczki, zobowiązania finansowe.
- Zobowiązania podatkowe
- Inne długi.

Jaka jest wysokość zachowku? 

Wysokość zachowku jest określona w art. 991 par. 1 Kodeksu Cywilnego i zależy od części majątku, która przypadałaby spadkobiercy w przypadku dziedziczenia ustawowego. Osoby uprawnione do zachowku mają prawo do 50 procent udziału przypisanego im w spadku. Małoletni z kolei (niepełnoletnie dzieci w chwili otwarcia spadku) oraz osoby trwale niezdolne do pracy otrzymają 2/3 wartości udziału spadkowego. Na spadkobiercach, którym spadkodawca zapisał majątek lub jego część, ciąży obowiązek zapłaty zachowku. Kwota zachowku najczęściej wypłacana jest w formie gotówkowej. Dlatego, nierzadko otrzymanie spadku może stanowić problem dla niektórych spadkobierców, gdyż najczęściej majątek spadkowy składa się z nieruchomości lub innych praw, które trudno jest szybko spieniężyć w sytuacji żądania zapłaty zachowku przez uprawnione osoby.

prawnik pozew o rozwód wzór

Potrzebujesz porady i pomocy prawnej w kwestii zachowku Gąbin? Pamiętaj, że w każdej chwili możesz do nas zadzwonić i opisać swój problem - a my rozpoznamy i omówimy temat, określimy możliwości i przedstawimy propozycje dalszego sposobu działania.
Najlepsi prawnicy Gąbin i okolice pomogą w Twojej sprawie.


Kancelaria Prawna Gąbin, Adwokat od zachowku Gąbin
Prawnik, Adwokat od spraw majątkowych Gąbin


Czy wiesz że? Najczęstszą przyczyną rozwodów na świecie jest zdrada.

Kancelaria prawna - prawo spadkowe i majątkowe

Komu przysługuje uprawnienie i może mieć roszczenie do zachowku?


Art. 991 par. 1 Kodeksu Cywilnego definiuje krąg osób, które mogą mieć roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku. Są to zatem wszyscy spadkobiercy, którzy nabywają prawo do spadku z zgodnie z ustawą z grupy pierwszej, a jeżeli brak takowych - spadkobiercy z grupy drugiej Bedą to więc takie osoby:
1. małżonek osoby zmarłej
2. każdy zstępny, czyli kolejni potomkowie tej samej osoby, to jest dzieci, wnuki, prawnuki, itd.
3. rodzice osoby zmarłej, ale tylko w sytuacji gdy brak naturalnych potomków, czyli dzieci spadkodawcy.

Natomiast do grupy zstępnych dzieci prawo spadkowe zalicza:
1. naturalnych potomków zmarłego
2. dzieci, które zostały adoptowane (przysposobione) przez spadkodawcę
3. dzieci przez spadkodawcę uznane jako własne
4. potomstwo pozamałżeńskie spadkodawcy.

Komu nie przysługuje zachowek?
Kto nie jest uprawniony do zachowku?


Oto osoby, którym prawo do zachowku nie przysługuje:
- spadkobiercy, którzy odrzucili spadek
- wszyscy, którzy zostali wydziedziczeni w testamencie
- dalsi krewni (zięć, synowa, teściowie)
- osoby, które zostały uznane za niegodne dziedziczenia
- małżonek, który pozostaje w separacji w chwili śmierci spadkodawcy
- małżonek, wobec którego spadkodawca wniósł pozew o rozwód z orzeczeniem jego wyłącznej winy
- osoby uprawnione do zachowku, które wcześniej otrzymały od spadkodawcy darowizny o wartości co najmniej równej kwocie należnego im zachowku.

Jak można zauważyć, proces dziedziczenia majątku jest wyjątkowo skomplikowany i często trudno jest określić rzetelny i uczciwy sposób podziału majątku testatora, czyli spadkodawcy. Ponieważ niejednokrotnie w grę wchodzi podział dużego majątku, a potencjonalnych zainteresowanych w jego podziale jest wielu uczestników, to właściwe przeprowadzenie postępowania spadkowego często bywa trudne i emocjonujące. Sprawy o zachowek to najczęściej postępowania sporne. Jeżeli istnieją nieporozumienia na tym etapie procesu spadkowego, to warto w tej kwestii skorzystać z pomocy dobrego prawnika. Dobry adwokat od spraw majątkowych pomoże zrozumieć i ochronić Twoje prawa majątkowe.

Prawo spadkowe - odsetki od zachowku

Wymagalność roszczenia o zachowek nie ma określonego terminu i zaczyna się natychmiast po wezwaniu dłużnika do spełnienia zobowiązania. Wysokość odsetek ma istotny wpływ na ostateczną wartość zachowku. Największy wpływ na wysokość odsetek ma termin płatności, który z kolei jest uzależniony od terminu wymagalności roszczenia zachowku.

Zachowek Gąbin

Adwokat Gąbin, Radca Prawny Gąbin? Jesteśmy do Twojej dyspozycji - w każdej chwili możesz do nas zadzwonić i opisać swój problem. A my rozpoznamy i omówimy temat, określimy możliwości i przedstawimy propozycje dalszego sposobu działania.
Potrzebna pomoc w temacie: zachowek Gąbin?

Wybierzemy właściwego dla Twojej sprawy prawnika, ustalimy ewentualny termin wizyty lub kontaktu zdalnego.


Jak dochodzić swoich praw do zachowku Gąbin?

W Twojej miejscowości Gąbin osoby, szukające wsparcia mogą skorzystać z pomocy prawnej adwokata od zachowku lub porady prawnej adwokata od spraw majątkowych Gąbin, który świadczy usługi prawne, w sprawach dotyczących spadku, zachowku i każdej sprawy majątkowej.
Dobry prawnik Gąbin, Adwokat, Kancelaria Adwokacka Gąbin.

Jaka jest właściwość sądu przy dochodzeniu zachowku?

Zachowek jest częścią spadku, która przysługuje ustawowo określonym osobom bliskim zmarłego, np. dzieciom, małżonkowi lub rodzicom. Aby rozpocząć proces dochodzenia zachowku, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. W celu uzyskania zachowku należy koniecznie przedstawić dokumenty potwierdzające pokrewieństwo ze zmarłym oraz wykazać, że nie uzyskało się pełnej części spadku, która przysługuje spadkobiercy z ustawy. Wniosek należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, do sądu właściwego dla miejsca ostatniego zamieszkania zmarłego.

Czy jest konieczna obecność adwokata?

W sytuacji gdy majątek spadkodawcy był znaczny, dochodzenie zachowku jest sprawą uzasadnioną z punktu widzenia osób uprawnionych. Należy jednak mieć na uwadze, że proces uzyskania zachowku może być skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, którego udział zagwarantuje umiejętność zrozumienia złożonych przepisów prawa i skutecznego reprezentowania interesów swoich klientów przed sądem. Dobry prawnik zapewni właściwy i rzetelny przebieg postępowania, wskaże możliwości i możliwie najkorzystniejsze rozwiązanie sporu. Ponadto proces ten może być kosztowny, ze względu na konieczość dokładnego oszacowania składników majątku zmarłego. Dochodzenie zachowku to najczęściej postępowania sporne, dlatego nieoceniona będzie konsultacja prawna, a dobry adwokat pomoże właściwie rozumieć warunki nabycia nabycia prawa do spadku i zachowku.

Podział majątku wspólnego

Podział majątku, prawnik, adwokat od podziału majątku

Jeśli nie ma zgodnego stanowiska byłych małżonków, to podział majątku wspólnego po rozwodzie oraz wszelkie roszczenia, rozstrzygane są w postępowaniu sądowym.

Spadek

Spadek, postępowanie spadkowe, sprawy spadkowe, prawnik adwokat

Spadek. W sytuacji braku wspólnego stanowiska spadkobierców i niemożliwości przeprowadzenia ugodowego postępowania spadkowego należy przeprowadzić sądowe postępowanie spadkowe.

Dochodzenie zachowku

Zachowek, sprawy majątkowe, adwokat prawnik zachowek

Zachowek ma na celu ochronę osób najbliższych spadkodawcy, które z różnych powodów nie uczestniczyły w podziale spadku. - np. zostały pominięte w testamencie lub w darowiznach.

Pomoc frankowiczom

Unieważnienie kredytu CHF. Pomoc frankowiczom

Wielu kredytobiorców frankowych w krótkim czasie odczuło znaczny wzrost obciążeń lub nawet utraciło płynność finansową.

Alimenty

Alimenty na dzieci, prawink od alimentów

Jest to świadczenie pieniężne, które jest należne osobie uprawnionej, takiej jak na przykład dziecko lub inna osoba, w celu zaspokojenia jej potrzeb życiowych.

Porady prawne on-line Porady on-line.
Potrzebujesz rzetelnej konsultacji? Za pośrednictwem naszego serwisu można skorzystać z porad on-line, udzielanych przez najlepszych prawników w swojej dziedzinie.

Informacje...



Bezpłatne porady prawne. Jak uzyskać bezpłatną pomoc prawną?
Nasz serwis nie udziela bezpłatnych porad. Informacje o punktach, które bezpłatnie służą pomoc dla osób uprawnionych dostępne są najczęciej na stronach internetowych urzędów miast i gmin lub ośrodków pomocy społecznej...

Informacje...